Jak tanio zbudować dom z litego drewna?

Jak tanio zbudować dom z litego drewna?

Ostatnio dużo mówi się o nowoczesnych, energooszczędnych domach z bali. Jak tanio zbudować dom z litego drewna? Podczas gdy większości z nas drewniane budynki kojarzą się tylko z domkami letniskowymi, coraz częściej zastępują one tradycyjne domy murowane. Ogólnie przyjmuje się, że budowa domu o konstrukcji drewnianej pochłania znacznie mniej kapitału niż budowa murowanego, ale czy istnieje sposób na dalsze obniżenie kosztów inwestycji? Już za chwilę poznasz odpowiedź na to pytanie.

Chata – czy warto?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się domy z bali. Ich największymi zaletami są niskie koszty budowy, szybki czas realizacji projektu, wysoka energooszczędność oraz oryginalne wzornictwo. Patrząc na korzyści płynące z zakupu drewnianego domu rzemieślniczego, można powiedzieć, że jest to bardzo atrakcyjna inwestycja z ekonomicznego punktu widzenia. Budowa domu z bali nie wymaga od potencjalnego właściciela dużych nakładów finansowych, a czas budowy jest zwykle ograniczony do kilku miesięcy.

Czy tania chata z bali może być jeszcze tańsza? z pewnością! Wystarczy być w pełni przygotowanym na cały proces, a pełne zrozumienie rynku z pewnością pomoże nam podjąć właściwą decyzję. Dobrze byłoby skonsultować się z architektem, który odpowie na wszystkie nasze pytania i udzieli praktycznych porad dotyczących budowy i wyposażenia domu z bali.

Zbudować samemu czy kupić pod klucz?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta i oczywista, jak mogłoby się wydawać. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, musimy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Zbudowanie go samemu wymaga wielu poświęceń, ale może być tańsze niż kupno gotowego domu. Domy z bali pod klucz to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą jak najszybciej przenieść się do nowego mieszkania. Deweloperzy w zamian za wyższą cenę oferują nam pewien komfort i wygodę, a dla wielu wielką zaletą jest brak angażowania się w prace remontowo-remontowe.

Decydując się na budowę domu we własnym zakresie, możemy z kolei zachować spokój o wygląd samej konstrukcji drewnianej https://konsbud.com/oferta/konstrukcje-drewniane-chojnice, w końcu efekt końcowy projektu, którego się podejmiemy zależy w dużej mierze od nas samych. Kupując dom pod klucz, akceptujemy go takim, jaki jest, ze wszystkimi jego wadami.

Domek z drewna czy domek z bali?

Jak tanio zbudować dom z litego drewna?
Jak tanio zbudować dom z litego drewna?

Zastanawiasz się, który system realizacji jest najlepszy? Jeśli budowa domu jest naprawdę tania, najlepiej w takiej sytuacji wybrać dom szkieletowy. Jak to wygląda w praktyce? W warsztacie produkcyjnym powstają poszczególne elementy drewnianego domu, a gotowe prefabrykaty transportowane są na plac budowy, gdzie przy użyciu ciężkiego sprzętu łączy się wszystkie elementy jak puzzle. Koszt zakupu domu szkieletowego bezpośrednio od dewelopera to 1500-1700 zł za metr kwadratowy. Robiąc po swojemu, możesz nieco obniżyć te koszty, kupując tańsze materiały.

Domy budowane z bali robią ogromne wrażenie, a swoim wyglądem wyróżniają się na tle innych drewnianych budynków. W takim przypadku wszystkie prace budowlane są wykonywane na miejscu. Dzienniki są układane jeden na drugim, co również wydłuża czas realizacji projektu. Jeśli chodzi o koszty, to są one o około 300-400 zł (za metr kwadratowy) wyższe.

Jaki materiał wybrać?

Jeśli decydujemy się na budowę własnego domu, jedną z najważniejszych inwestycji jest zakup odpowiednich materiałów. Solidność i trwałość drewnianej konstrukcji zależeć będzie od rodzaju i jakości drewna, które wybierzemy. Najtańszym drewnem jest sosna, niestety ze względu na swoje właściwości materiał ten jest najczęściej wykorzystywany przy budowie domków letniskowych.

Modrzew jest bardzo trwałym drewnem, ale w tym przypadku należy spodziewać się dość wysokich kosztów, ponieważ modrzew jest jednym z najdroższych gatunków drewna na domy z bali, które są używane przez cały rok. Świerk jest drewnem tańszym i równie wytrzymałym, dodatkowo surowiec ten jest bardzo łatwy w obróbce, co znacznie skraca czas wykonania prac.

Jak dbać o powierzchnie drewniane?

Decydując się na dom z elewacją drewnianą należy pamiętać o częstej impregnacji za pomocą dostępnych na rynku specjalistycznych preparatów. Celem impregnacji powierzchni drewnianej jest jej wzmocnienie i zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych takich jak: deszcz, promieniowanie słoneczne, wilgoć, wiatr itp. Ponadto preparat działa odstraszająco na szkodniki takie jak korniki. Zwykłe zanurzanie powinno być wykonywane raz w roku lub rzadziej, wszystko w zależności od materiału i właściwości samego środka. Pamiętaj, dbanie o drewnianą elewację pomoże zwiększyć trwałość Twojego domu!

Konsbud drewno konstrukcyjne
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com
Konsbud drewno klejone
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com