Krople witaminy E

Krople witaminy E

Krople witaminy E – jak stosować? Witamina E (tokoferol) często nazywana jest eliksirem młodości. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwrodnikowym pomaga zachować młody wygląd i lepszą kondycję ogólną. Krople witaminy E stosuje się w celach profilaktycznych, leczniczych i kosmetycznych. Jak stosować krople witaminy E?

Co zawierają krople witaminy E?

Witamina E występuje naturalnie przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak oleje, nasiona i orzechy. Duże ilości witaminy znajdują się w migdałach i orzeszkach piniowych, a także w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak i jarmuż. Oleje roślinne (głównie olej migdałowy) i awokado są również źródłem łatwo przyswajalnej witaminy E.

Jednak w wielu przypadkach ilość tokoferolu przyjmowana z pożywieniem jest niewystarczająca. W takim przypadku konieczna jest suplementacja. Witamina E https://ukryteterapie.pl/kategoria/adek jest dostępna w ampułkach i kroplach w drogeriach i sklepach z suplementami. Krople witaminowe są łatwe do precyzyjnego dozowania. Substancją czynną w takich preparatach jest zwykle octan tokoferylu, a 1 ml roztworu zawiera 300 mg czystej witaminy E (tj. 1 kropla to 10 mg substancji czynnej). Oczywiście zawsze należy czytać skład preparatu podany na etykiecie.

Jak stosować krople witaminy E ze wskazań medycznych?

Witamina E jest uzupełniana w stanie niedoboru, który może wynikać ze złej diety, problemów metabolicznych i złego wchłaniania. Ten ostatni stan jest związany z niektórymi chorobami genetycznymi, takimi jak mukowiscydoza.
Dzięki działaniu przeciwrodnikowemu i antyoksydacyjnemu witamina E w kroplach stosowana jest również jako leczenie uzupełniające przy miażdżycy i chorobie niedokrwiennej serca. Ponadto tokoferole stabilizują ruch komórkowy, wpływając na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mięśni. Jest również niezbędny do prawidłowego wydzielania wielu hormonów.

Jeśli chodzi o stosowanie profilaktyczne, podaje się zwykle:

  1. Dorośli 3 krople dziennie,
  2. Dzieci powyżej 7 lat 2 krople
  3. 1 kropla dla noworodków, niemowląt i dzieci do 6 lat.

W przypadku zastosowania terapeutycznego dawkowanie jest zdecydowanie większe, jednak w tym przypadku zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak stosować witaminę E w kosmetykach?

Witamina E jest szeroko stosowana w kosmetykach ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające i zdolność do wychwytywania wolnych rodników, które wpływają na proces starzenia się organizmu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów kosmetycznych do skóry, włosów czy paznokci, które są wzbogacone o witaminę E. Korzystnie wpływa na elastyczność skóry, zmniejsza przebarwienia i lepiej nawilża skórę. Krople witaminy E można również stosować do celów kosmetycznych. Ponieważ jest łatwy do dodania, możesz dodać go do swojego ulubionego balsamu, kremu, szamponu lub maski.

Witamina E na skórę

Krople witaminy E
Krople witaminy E

Witamina E jest dobra dla skóry. Jego właściwości przeciwzmarszczkowe znane są od dawna. Dlatego witamina E i koenzym Q10 są podstawą wielu kremów odmładzających. Podobny efekt daje aplikowanie kropli witaminowych bezpośrednio na skórę. Wklepanie kilku kropel witaminy w miejsca szczególnie podatne na powstawanie zmarszczek może dać efekt podobny do nałożenia serum odmładzającego. Linie i zmarszczki są zmniejszone, a skóra staje się bardziej miękka, elastyczna i bardziej promienna.

Podobnie korzystny wpływ na koloryt skóry ma witamina E. Podobnie jak beta-karoten wpływa na regulację pigmentacji skóry, minimalizując przebarwienia spowodowane nieprawidłowym odkładaniem się melatoniny. Plamy posłoneczne, plamy starcze, blizny i znamiona staną się mniej zauważalne, jeśli regularnie wcierasz w nie kilka kropli witaminy E. Witamina E sprawia również, że bardzo sucha skóra jest łatwo nawilżana. Dodaj kilka kropel do ulubionego balsamu lub błyszczyka, aby ochronić je nawet przed mrozem, silnym wiatrem czy gorącym słońcem.

Pielęgnacja włosów z witaminą E

Witamina E korzystnie wpływa na ogólną kondycję włosów, pomagając ograniczyć rozdwajanie się końcówek lub łamliwość podczas szczotkowania. Dzięki działaniu nawilżającemu i uelastyczniającemu włosy stają się miękkie i łatwe w układaniu. Krople witaminy E można wcierać bezpośrednio w skórę głowy. Pomoże to uregulować wydzielanie sebum, poprawi mikrokrążenie i odżywi cebulkę włosa. Aby zminimalizować rozdwajanie się końcówek, matowienie i łamliwość, olejek z witaminą E można również nakładać bezpośrednio na zniszczone końcówki.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania witaminy E?

Jak w przypadku wszystkich preparatów leczniczych, kropli witaminy E nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na jej składniki. Przeciwwskazaniami są niedobór witaminy K i terapia przeciwzakrzepowa. Należy również zachować ostrożność podczas stosowania estrogenów i fitoestrogenów (np. podczas hormonalnej terapii zastępczej). Dawkowanie witamin w czasie ciąży i laktacji należy skonsultować z lekarzem.

Ukryte Terapie – witaminy i suplementy
Hasičská 551/52
Hrabůvka,
22 397 91 40
ukryteterapie.pl