Drewniany dom – hołd dla tradycji czy nowoczesności? Wiele osób utożsamia chatę z bali z bardzo tradycyjnym projektem. Projekty te dotyczą głównie chat góralskich lub urokliwych domów we wschodniej Polsce. W rzeczywistości podobne aranżacje doskonale współgrają z naturalnym surowcem jakim jest drewno. Nie oznacza to jednak, że materiał ten nie jest stosowany w nieco nowocześniejszych budynkach.
Wręcz przeciwnie – drewno świetnie sprawdza się w stylach minimalistycznych czy industrialnych. Wielu młodych projektantów prezentuje to w swoich autorskich realizacjach, które dalekie są od założeń tradycyjnej architektury. To wszystko dlatego, że drewno jest bardzo plastyczne i pozwala na dużą swobodę. Co więcej, domy drewniane buduje się znacznie szybciej niż domy murowane. Inwestorów powinny zainteresować również fakty związane z wysokością kosztów budowy. Kosztują znacznie mniej niż budowa domu z cegieł.
Kontakt z naturą, czyli tradycyjny drewniany dom
Osoby, które marzą o zamieszkaniu w pięknym otoczeniu przyrody i możliwości bezpośredniego kontaktu z naturą, powinny rozważyć budowę domu z bali. Materiał ten pozwala budynkowi wtopić się w otaczający krajobraz, tworząc spójną całość. Domy z bali to konstrukcje, które świetnie prezentują się w swoich tradycyjnych wersjach. Spadzisty dach, prosta konstrukcja oraz wykorzystanie kamienia i cegły klinkierowej do dekoracji wydawały się dobrym pomysłem. Warto również wziąć pod uwagę obecność okiennic i okien z przegrodami. Taka nieruchomość wygląda bardzo sielsko i sprzyja rozwojowi rodzinnej atmosfery.
Kolejną zaletą tego rozwiązania jest duża swoboda aranżacji wnętrz. Mając na uwadze tradycyjne warianty, warto zainwestować w drewniane balustrady, szerokie klatki schodowe i odsłonięte odcinki więźby dachowej. Dzięki temu dom stanie się esencją oczekiwań właściciela. Wielu decyduje się również na dekorację wnęk balkonowych. Tradycyjny dom z bali ma w sobie wiele uroku i potrafi zrobić pozytywne wrażenie. To jednak nie koniec możliwości, jakie daje nam drewno.
Nowoczesna architektura drewniana
Domy z bali budowane w nowoczesnym stylu zyskują na popularności. Charakteryzują się połączeniami pozornie niekompatybilnych materiałów. Mowa o naturalnym drewnie wymieszanym z ciężką cegłą, metalowymi elementami i szkłem. Okazuje się, że projektanci są niezwykle kreatywni w pracy. Zwykle dużo drewnianych przedmiotów z dużą ilością szkła pokrytego blaszanym dachem i ozdobione dużą ilością ceglanych detali. Choć mogłoby się wydawać, że wygląd tych właściwości świadczy o chaotycznym charakterze budynku, w rzeczywistości efekt przywołuje na myśl minimalizm i harmonię. Dzieje się tak, ponieważ różne części budynku równoważą się nawzajem.
Dom o konstrukcji z drewna klejonego warstwowo
Różnica między tradycyjnym budownictwem drewnianym a jego nowoczesnymi wersjami polega na tym, że w przypadku tych pierwszych główną rolę odgrywają detale. Dlatego powinny być wyeksponowane, aby uzyskać jak najbardziej ekscytujący efekt. We współczesnej architekturze drewnianej detale muszą być ukryte. Im bardziej surowo wygląda dom, tym lepiej. Co ciekawe, to, co łączy te dwie propozycje, to fakt, że ich tematem musi być drewno. Przewaga innych materiałów może wydawać się przypadkowa i wywoływać negatywne emocje.
Drewno daje dużą swobodę i elastyczność przy tworzeniu projektów. Dlatego stale rośnie liczba osób, które decydują się na budowę domu z jego wykorzystaniem. Popularność domów drewnianych wynika również z tego, że buduje się je znacznie szybciej niż domy murowane, a także nie ustępuje im trwałością. Ciekawostką jest również to, że są znacznie tańsze w utrzymaniu, ponieważ pozwalają szybciej się nagrzać i są doskonale izolujące.
Istnieje niezliczona ilość rozwiązań dla domów z bali. Taka sytuacja jest korzystna dla każdego inwestora, aby łatwo znaleźć wśród nich najbardziej satysfakcjonującą ofertę. Dzięki takim projektom można podążać za niemal każdym stylem architektonicznym. Dzięki temu bez problemu osiągniesz naprawdę satysfakcjonujące efekty. Należy jednak zawsze pamiętać, że kluczem do sukcesu w tej dziedzinie jest stosowanie wysokiej jakości materiałów. Dzięki nim możemy zagwarantować, że prace zostaną wykonane, a konstrukcja budynku będzie stabilna i odporna na czynniki zewnętrzne.
Ponieważ budowa domu z bali jest kilkakrotnie tańsza niż budowa domu z cegły, nie należy szukać dodatkowych oszczędności materiałowych. Jeśli priorytetem jest, aby budynek nie był uciążliwy dla mieszkańców i przetrwał próbę czasu, to warto postawić na wysokiej jakości komponenty i renomowanych wykonawców.