W jaki sposób pozbyć się krwiaka pod paznokciem?

W jaki sposób pozbyć się krwiaka pod paznokciem?

W jaki sposób pozbyć się krwiaka pod paznokciem? Pojawiający się pod paznokciem krwiak to najczęściej niegroźne, lecz zdecydowanie nieestetyczne uszkodzenie, które na co najmniej kilka dni, a nawet tygodni może pojawić się na stopie lub dłoni. Skąd biorą się krwiaki i w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest krwiak i co należy o nim wiedzieć?

Krwiak podpaznokciowy inaczej nazywany bywa wylewem krwi pod paznokciem. Powstaje najczęściej na skutek urazu mechanicznego, który naruszył naczynia krwionośne znajdujące się pod płytką paznokciową. Mocne uderzenie w powierzchnię palca i znajdującej się pod nim płytki powoduje uszkodzenie jego naczyń krwionośnych, z których następnie, w konsekwencji tego, zaczyna wydobywać się krew. Ta natomiast, nie mogąc wydostać się pod strukturę paznokcia, zaczyna gromadzić się pod płytką. 

Krwiak pod paznokciem to najczęściej zmiana niegroźna, jednak w niektórych przypadkach może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak chociażby onycholiza, czyli oddzielenie się paznokcia od jego łożyska. Może ona zostać spowodowana poprzez naciskający od dołu na płytkę paznokcia obrzęk wypełniony krwią. W takiej sytuacji pojawienie się krwiaka może nieść za sobą poważniejsze dla kondycji i estetyki stopy konsekwencje. 

Jako że z pojawieniem się krwiaka wiąże się najczęściej uraz mechaniczny stopy, po jego wystąpieniu warto także zwrócić szczególną uwagę na kondycję zarówno jej samej, jak i paznokcia, pod którym pojawił się wylew. Na skutek mocnego uderzenia może bowiem dojść do pęknięcia czy nawet złamania paznokcia.

Jak wygląda krwiak podpaznokciowy?

Tworzący się pod płytką paznokciową krwiak to najczęściej objaw niegroźny. Aby jednak mieć absolutną pewność, że mamy do czynienia właśnie z krwiakiem, nie natomiast z objawem poważniejszych dolegliwości, należy wiedzieć, w jaki sposób odróżnić go od innych symptomów. Rozmiar krwiaka zależny jest przede wszystkim od siły uderzenia, a także stopnia uszkodzenia, które wywołał uraz. Na początku przybiera on kolor jasnoczerwony, który z czasem zyskuje na intensywności.

W jaki sposób pozbyć się krwiaka pod paznokciem?
W jaki sposób pozbyć się krwiaka pod paznokciem?

Następnie zmiana zaczyna stopniowo ciemnieć, przybiera kolor bardziej brązowawy. Po kilku tygodniach od ściemnienia krwiak zaczyna jednak ponownie zmieniać kolor, co najczęściej świadczy o tym, że zaczyna on samodzielnie się wchłaniać. Proces ten objawia się zmianą koloru krwiaka z ciemnoczerwonego lub brązowego do szarawego, a następnie żółtego. Jeżeli natomiast krwiak przez długi czas nie jaśnieje, co więcej przybiera kolor ciemnobrązowy i czarny, warto skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia przyczyny tej sytuacji. 

Charakterystyczny dla krwiaka podpaznokciowego jest również dokładny czas i tempo jego powstawania. Zmiana pojawia się bowiem niemal bezpośrednio po urazie mechanicznym stopy i paznokcia. Krwiak występuje dokładnie w miejscu niedawnego uderzenia. 

Leczenie krwiaka podpaznokciowego

Jak leczyć krwiak podpaznokciowy? Jeśli zmiana jest niewielka, co więcej nie wywołuje bólu czy dyskomfortu przy chodzeniu, najczęściej w ogóle nie wymaga terapii. Warto oczywiście skonsultować tę kwestię ze specjalistą, na przykład podologiem, jednak w większości przypadków zdecydowanie wystarczy obserwacja zmiany i oczekiwanie na jej samoistne wchłonięcie się. 

Zdarza się jednak, że krwiak przybiera szczególnie duży rozmiar, co więcej powoduje uciążliwe dolegliwości bólowe oraz dyskomfort. Wylew krwi pod paznokciem może także spowodować jego rozwarstwienie się, a co za tym idzie – uszkodzenie. W takiej sytuacji obecność krwiaka podpaznokciowego może już wymagać interwencji podologa. Specjalista może nie tylko pomóc pacjentowi w rozpoznaniu problemu oraz jego leczeniu, ale także skutecznie zapobiegnie postępującym konsekwencjom tej zmiany. 

Wizyta w gabinecie powinna oczywiście rozpocząć się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Kluczowe dla podologa powinno być poznanie przyczyny wystąpienia zmiany, a więc upewnienie się, że w ostatnim czasie pacjent doznał urazu mechanicznego stopy. W takiej sytuacji specjalista może mieć pewność, iż ma do czynienia z krwiakiem. Kolejnym krokiem jest usunięcie powstałej pod paznokciem zmiany. Przed rozpoczęciem tej czynności konieczne jest oczywiście staranne oczyszczenie i zdezynfekowanie stopy oraz paznokcia. Następnie podolog usuwa nadmiar krwi poprzez przebicie się przez płytkę oraz odciągnięcie zbierającego się pod nią płynu. Następnie specjalista zakłada pacjentowi odpowiedni, ochronny opatrunek i instruuje go na temat dalszego postępowania. Ważna jest w tym wypadku profilaktyka, unikanie obciążania stopy, a także kolejnych urazów. Konieczne może być umówienie się na kilka kolejnych wizyt, na przykład w celu terapii powstałej onycholizy czy rekonstrukcji paznokcia ( https://kerpro.pl/kategoria/rekonstrukcja/ ) w przypadku znacznego uszkodzenia. 

Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl