Płytki ceramiczne – estetyczny i funkcjonalny element każdego domu – Płytki ceramiczne ze względu na swoje właściwości i zastosowanie są powszechnym produktem wykorzystywanym do dekoracji wnętrz i wszelkiego rodzaju powierzchni. Służą one nie tylko celom estetycznym, ale przede wszystkim praktycznym i funkcjonalnym. Wykorzystaj je w łazience lub kuchni, aby zapobiec uszkodzeniom i nie sprawiać trudności w użytkowaniu.
Płytki ceramiczne https://ceramixplytki.pl/12-plytki-uniwersalne są również powszechnie stosowane w budynkach użyteczności publicznej, w tym w hotelach, restauracjach, supermarketach i centrach handlowych, a także na terenach zewnętrznych, takich jak tarasy, balkony, elewacje i klatki schodowe. Produkt nie zawodzi również pod względem dostępności i różnorodności na rynku. Płytki dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach i fakturach – jest ich naprawdę dużo, dzięki czemu można tworzyć piękne kompozycje i aranżacje, ograniczone jedynie wyobraźnią. Jak zatem powstają płytki? Z jakich materiałów są wykonane? Jak przebiega proces ich produkcji?
Płytki – proces produkcji krok po kroku
Proces produkcji płytek jest dość skomplikowany i czasochłonny. Niezależnie od koloru, rodzaju czy rozmiaru każdej płytki, jej produkcja składa się z 10 etapów, które tworzą nowoczesny i skomplikowany technicznie mechanizm produkcyjny.
Wybierz odpowiedni materiał
Pierwszym i podstawowym krokiem w produkcji płytek jest wybór materiału, z którego płytka zostanie wykonana. Jest to kluczowy element, ponieważ dzięki niemu można później określić ich parametry, wytrzymałość oraz odporność na różne warunki pogodowe i mechaniczne. Płytki ceramiczne powstają poprzez zmieszanie różnych surowców sypkich, takich jak glina, piasek, skaleń, talk oraz skoncentrowanych produktów, takich jak dodatki różnych minerałów. W zależności od zastosowania danej płytki dobierany jest skład i odpowiednie proporcje, które trafiają do specjalnej fabryki. Wszystkim sterują nowoczesne systemy komputerowe.
Blendowanie – czyli mielenie składników na jednolitą masę
Mieszanie odpowiednio dobranych składników to drugi etap tworzenia płytek ceramicznych. Proces odbywa się w specjalnych młynach, a po dodaniu wody masa zamienia się w płynną mieszaninę, która w postaci zawiesiny trafia do dużych zbiorników. Wszystkie proporcje i objętości wody dobierane są przez doświadczonych i znających się na rzeczy techników.
Suszenie i leżakowanie – czyli odpoczęcie i uzyskanie odpowiedniej konsystencji
Gdy w procesie produkcyjnym wykorzystywane są duże ilości wody, po opuszczeniu zbiornika mieszanina musi zostać odpowiednio wysuszona. Proces polega na poddaniu powstałej masy działaniu wysokich temperatur, powodujących odparowanie wody.
Granulat – półprodukt niezbędny do produkcji płytek
Efektem suszenia i starzenia danej mieszanki są peletki, które następnie transportowane są do silosów, gdzie dojrzewają do uzyskania określonych właściwości.
Formowanie – prawidłowy kształt i forma
Kolejnym etapem produkcji płytek jest formowanie – czyli nadanie płytkom odpowiedniego kształtu i wielkości. Aby było to możliwe, otrzymane granulki transportowane są do specjalnych pras (podczas transportu mogą być dodatkowo barwione i suszone specjalnymi pigmentami), gdzie wlewane są do odpowiednich form i prasowane pod wysokim ciśnieniem. Na tym etapie powstała masa zaczyna przypominać kształtem płytkę i zwiększa się jej wytrzymałość. Pozwala to na dalszy transport i obróbkę na linii szklenia.
Dekoracja — szkło i wykończenia
Jeśli dana płytka nie jest szkliwiona, można wcześniej rozpocząć nakładanie na nią grafik (dzięki dobrze zaprojektowanemu wózkowi załadunkowemu) i transportować je bezpośrednio do pieca.
Z kolei etap glazurowania jest etapem wykonywanym tylko w przypadku płytek szkliwionych. Oznacza to, że każda płytka jest nakładana glazurą i dekoracją (za pomocą drukarki cyfrowej, prasy metalowej lub granitu) przed włożeniem do pieca.
Wypalanie
Wypalanie to kolejny i bardzo ważny etap produkcji płytek. Płytki są umieszczane w piecu rolkowym, gdzie nowoczesne systemy komputerowe stopniowo zaczynają podnosić temperaturę, która może wahać się od 1000 do 1300 stopni Celsjusza. Następnie temperatura jest stopniowo obniżana. Proces spalania może trwać od kilkudziesięciu minut do kilkudziesięciu godzin. Bogato zdobione kafle wypalane są wielokrotnie, gdyż każda zawarta w nich substancja wymaga wypalania w innej temperaturze.
Stygnięcie
Po wypaleniu każda płytka musi przejść fazę stygnięcia, gdyż tak wysoka temperatura nie zainicjuje dalszej aktywności. Na tym etapie stosowane są dodatkowe wykończenia – specjalne efekty powierzchni w postaci polerowanej lub półpolerowanej, jeśli wymagają tego płytki.
Prostowanie lub kalibracja
Proces ten umożliwia uzyskanie produktów o najbardziej zbliżonych gabarytach, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Ze względu na złożony proces produkcyjny, różne reakcje materiałów użytych podczas wypalania prowadzą do różnego stopnia skurczu płytek, co prowadzi do różnic w wielkości płytek (różnica między płytkami może wynosić kilka milimetrów). Dlatego producenci wprowadzili proces kalibracji, który prawidłowo izoluje płytki tak, aby różnice wymiarowe były jak najmniejsze. Z drugiej strony poziomowanie polega na wykonaniu specjalnych cięć na krawędziach każdej płytki w celu uzyskania płaskiego i gładkiego wykończenia.
Kontrola jakości – wybór odcieni
Ostatnim etapem produkcji płytek jest kontrola jakości i odpowiednia selekcja, tak aby nie było znaczących różnic pomiędzy partiami płytek. Pomimo stosowania odpowiednich proporcji i przestrzegania wszelkich warunków na każdym etapie mogą wystąpić nieznaczne różnice w odcieniu w kolorze – jest to całkowicie normalne i naturalne, dlatego producenci na ostatnim etapie dokonują swoistej segregacji, aby każda partia była podobna, ale niezbyt różnorodny.
Płytki ceramiczne https://ceramixplytki.pl/9-plytki-zewnetrzne, choć tak dobrze znane i powszechne, nie są produktem, który można wyprodukować w kilka minut. Ich produkcja obejmuje wiele skomplikowanych etapów opartych na działaniu wyspecjalizowanych systemów komputerowych. W ten sposób można wykonać płytki o różnych kształtach, rozmiarach, kolorach i wzorach. Pozwala to na tworzenie nietuzinkowych aranżacji i ciekawych projektów dla obiektów mieszkalnych, użyteczności publicznej czy terenów zewnętrznych.
Ceramix płytki ceramiczne |
Andrzeja Struga 3 |
70-784 Szczecin |
730 730 143 |
ceramixplytki.pl |