Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe

Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe

Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe – słyszałeś o systemach ochrony barier mikrofalowych i chcesz dowiedzieć się więcej? Dobrze trafiłeś, poniższy artykuł wyjaśni Ci, jak działa ten system bezpieczeństwa. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu mikrofal o wysokiej częstotliwości, które tworzą wiązkę elektromagnetyczną między nadajnikiem a odbiornikiem. Gdzie stosuje się tego typu zabezpieczenia i czy warto na nie zwrócić uwagę?

Bariery mikrofalowe — działanie

Najpierw wyjaśnijmy, jak ogólnie działają bariery mikrofalowe. Otóż ​​to, jak to działa, polega na współpracy dwóch głównych elementów, nadajnika i odbiornika. Nadajnik wysyła sygnał do odbiornika, a gdy widzi w nim coś niezwykłego, zaczyna go analizować. System ustala, czy zmiana sygnału nie była spowodowana przypadkiem, np. zmianą warunków pogodowych. W przypadku wykluczenia takiej możliwości uruchamiany jest alarm. Oczywiście małe zwierzęta, takie jak lisy, koty, myszy, szczury, psy, a nawet ptaki, również mogą powodować zakłócenia. Jednak bariery mikrofalowe potrafią odróżnić masę ludzką od masy małego zwierzęcia, więc alarm nie zostanie uruchomiony bez powodu. Dzięki cyfrowemu algorytmowi przetwarzania sygnału system jest w stanie rozróżnić przyczynę zakłócenia, a także regulować czułość i czas wzbudzenia czujki mikrofalowej, co pozwala na wyizolowanie i odróżnienie sygnału alarmowego od innych sygnałów.

Bariery mikrofalowe w miejscach publicznych

Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe
Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe

Bariery mikrofalowe mogą być stosowane w wielu różnych sytuacjach. Wszystko zależy od tego, jak zaawansowany jest model. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, które można dobrać w zależności od istniejących potrzeb. Zaawansowane technologicznie bariery są często stosowane do ochrony instalacji wojskowych, więzień, rafinerii ropy naftowej i lotnisk, a czasami fabryk i centrów handlowych. Takie systemy bezpieczeństwa mogą osiągnąć zasięg ochrony do 200 metrów, dlatego znajdują zastosowanie w instalacjach o dużych powierzchniach, gdzie występuje duże zagrożenie. Mówimy tu nie tylko o zagrożeniu wtargnięciem na teren chroniony, ale także o możliwości jego opuszczenia – jak to ma miejsce np. w zakładach karnych. Zainstalowane tam bariery mikrofalowe powstrzymują próby ucieczki i uniemożliwiają wejście niepożądanym gościom na teren obiektu. Systemy w tych miejscach są zwykle instalowane na budynkach lub w obszarach między ścianami zewnętrznymi a ogrodzeniem wewnętrznym.

Inne miejsca chronione przez takie urządzenia to fabryki, rafinerie i elektrownie. Ich ochrona jest ważna nie tylko ze względu na możliwość kradzieży i aktów wandalizmu, ale również dlatego, że osoby, które przypadkowo wejdą do budynku, mogą zrobić sobie krzywdę. Ostatnim miejscem, w którym często stosuje się bariery mikrofalowe, są lotniska. Jednak nie są one tutaj używane do ochrony. Na lotniskach tego typu bariery służą do wykrywania ruchu statków powietrznych w celu zapobiegania niechcianym kolizjom. Służą również do sterowania i regulacji ruchu, a także do monitorowania i pozyskiwania informacji o ruchu na terenie obiektu podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Bariery mikrofalowe na teren prywatny

Systemy barier mikrofalowych służą nie tylko do ochrony dużych obiektów użyteczności publicznej. Mogą być również wykorzystywane do ochrony własności prywatnej, jednak technologia wykorzystywana do tego celu nie jest zaawansowana. Systemy barier mikrofalowych montuje się w taki sposób, aby mogły pokryć: ogrodzenia, bramy, tarasy, balkony, ściany i dachy. Dzięki temu wykryją każde naruszenie, nawet najmniejsze, które mogłoby wskazywać na próbę wtargnięcia na posesję. Podobnie jak bardziej zaawansowane modele, te używane do celów prywatnych mogą również rozróżniać ludzi i małe zwierzęta. Bariery mikrofalowe to coraz bardziej popularny system ochrony. Dzieje się tak głównie dlatego, że są bardzo wrażliwe na próby manipulacji i oszustwa, co ułatwia wyłapanie intruzów. Dodatkowo system może działać nawet podczas krótkich przerw w dostawie prądu dzięki układowi ładowania akumulatorów. Bariery mikrofalowe mają również swoje wady. W trakcie użytkowania może wystąpić tzw. interferencja, która spowodowana jest nałożeniem na siebie różnych obszarów chronionych. Takich problemów można uniknąć, tworząc kilka kanałów roboczych.

Obszar, jaki może pokryć bariera mikrofalowa https://www.any-thing.pl/bariery-mikrofalowe/, zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj i zasięg anteny, odległość między urządzeniami oraz czułość systemu. Urządzenia nie da się sfałszować – każda próba oślepienia czujki w nadajniku lub jej przesunięcia jest automatycznie wykrywana i zgłaszana do systemu. Nowoczesne konstrukcje umożliwiają również wykrywanie wielu innych prób manipulacji. Urządzenie reaguje, gdy wykryje następujące odbiegające od normy warunki: noszenie, otwieranie obudowy i próbę jej zniszczenia.