Filtry powietrza przemysłowe

Filtry powietrza przemysłowe

Filtry powietrza przemysłowe  – kieszeniowe są ważną częścią każdego procesu produkcyjnego. Znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w tym farmaceutycznym, spożywczym i chemicznym. Celem niezawodnej filtracji przemysłowej jest ochrona życia ludzkiego, środowiska i sprzętu. Ich stosowanie minimalizuje zużycie układów, elementów układu, turbin i silników, co prowadzi do zapobiegania awariom spowodowanym przestojami oraz zmniejsza koszty części zamiennych.

Filtry powietrza przemysłowe – kieszeniowe

Przemysłowe filtry powietrza usuwają kurz, brud i inne cząsteczki z powietrza. Większość z nich składa się z materiału filtrującego, który zatrzymuje cząsteczki podczas przechodzenia przez niego powietrza. Kieszeniowe filtry powietrza są niezbędne do wentylacji, klimatyzacji i wielu innych zastosowań. Stosowane są jako końcowy system oczyszczania oraz jako filtr wstępny w zastosowaniach medycznych i farmaceutycznych, w zależności od zadania. Decydując się na zakup filtrów, trzeba dokładnie zapoznać się z ich głównymi cechami.

Preferowany jest zakup przemysłowych filtrów powietrza bezpośrednio od producenta, ponieważ innowacyjne rozwiązania technologiczne gwarantują wysoką jakość użytkowania i odczuwanie doskonałego komfortu w postaci czystego powietrza. Tylko dobrze dopasowany filtr kieszeniowy zapewni dokładne oczyszczenie przestrzeni przemysłowej. Trzeba sprawdzić z jakiego materiału filtracyjnego zbudowany jest filtr. Dlaczego? Ponieważ jedynie wysoka klasa włókniny gwarantuje oczekiwaną ochronę przed wpływem szkodliwych czynnikami znajdujących się w powietrzu. Włókna syntetyczne wykorzystywane do filtrów przemysłowych występują w różnych klasach filtracji.

Szerokie zastosowanie filtrów powietrza przemysłowych kieszeniowych

Filtry powietrza dla przemysłu są nieodzownym elementem systemów klimatyzacji. Służą do oczyszczania powietrza nawiewanego oraz do oczyszczania powietrza wywiewanego emitowanego przez obiekty przemysłowe. Filtry powietrza instalowane są w obiektach, w których wymagane są jasno określone parametry czystości powietrza.

Kieszeniowe modele filtrów znajdują zastosowanie w dużych halach przemysłowych, radzą sobie świetnie także w stolarni, gdzie powodują odpylanie powietrza. Ten rodzaj oczyszczania powietrza jest montowany w warsztatach a także przy turbosprężarkach. Sektor chemiczny i farmaceutyczny również często stawia na kieszeniowe filtry powietrza, ponieważ tam niezbędne jest oczyszczanie przestrzeni ze szkodliwych pyłów. Ich ogromną zaletą jest uniwersalność i dlatego montowane są również w celu wentylowania niewielkich pomieszczeń. Są to pomieszczenia, w których produkowane są leki, elementy optyczne i elektroniczne itd.

Cechy konstrukcyjne filtrów powietrza przemysłowych – kieszeniowych

Filtry powietrza przemysłowe
Filtry powietrza przemysłowe

Filtr kieszeniowy https://www.facebook.com/filtryprzemyslowepowietrza wygląda jak konstrukcja z ramki i materiału filtracyjnego wykonana w formie kieszeni, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów syntetycznych (100% poliester). Posiada wysoką zdolność zatrzymywania pyłu oraz właściwości przeciwpożarowe. Kieszenie są oddzielone kanałami i zlutowane termicznie. Wejście do kieszeni jest zamykane igłą dziewiarską lub metalową taśmą. Wewnętrzne szwy są obrabiane specjalnym mocnym klejem. Kieszenie nie rozrywają się pod wpływem przepływu powietrza, ponieważ są połączone nitkami. Materiałem na ramę może być profil z tworzywa sztucznego lub stali ocynkowanej. Przemysłowe filtry powietrza muszą mieć konstrukcję wyważoną dynamicznie, ponieważ ten warunek zapewnia maksymalny przepływ powietrza przy minimalnym oporze.

Wszystkie filtry kieszonkowe do wentylacji są podzielone na kilka klas, które różnią się między sobą wydajnością:

  • Coarse – 25%, 40%, 50%, 85%.
  • ePM10 – 60%, 70%, 80%.
  • 5 – 85%, 95%.

Filtry przemysłowe mogą być stosowane są przy dużej ilości czyszczonego powietrza oraz w warunkach zwiększonego zapylenia lub jako pierwszy stopień oczyszczania powietrza w instalacjach wentylacyjnych. Dzięki wzmocnionej konstrukcji ramy, do której mocowane są kieszenie, może być używany w trudnych warunkach aerodynamicznych i bardzo dobrze sprawdza się w warunkach dużego zapylenia. Do produkcji stosowany jest materiał filtracyjny o większej gęstości, co pozwala zmniejszyć początkowy opór, poprawiając w ten sposób wydajność, w wyniku czego udaje się oszczędzać energię podczas pracy, a także przy produkcji materiałów i recyklingu zużytego filtra.

Zalety filtrów kieszeniowych to:

  • Duży obszar filtracji.
  • Znaczna przepustowość przepływów powietrza.
  • Niska cena.
  • Długotrwałe działanie.
  • Prosta i wygodna instalacja.
  • Projekt odporności ogniowej.

Jak wybrać filtr przemysłowy powietrza – kieszeniowy?

filtry dla przemysłu

Wybierając tego typu produkt, trzeba skupić się na pewnych kryteriach:

  • Materiał do produkcji musi być wysokiej jakości. Rama filtra powinna być wykonana z ocynkowanego profilu lub wysokiej jakości wytrzymałego tworzywa sztucznego.
  • Materiał kieszeni musi być wykonany z materiału syntetycznego sklejonego klejem na gorąco.
  • Szwy kieszeni muszą być dodatkowo sklejone, aby szczelność wewnątrz kieszeni nie została zerwana.

Materiały filtracyjne muszą być bezpieczne i nie mogą uwalniać substancji toksycznych nawet w wysokich temperaturach. Jeśli zawartość pyłu w powietrzu zewnętrznym jest wysoka, stosuje się dwustopniowy system oczyszczania. Modele kieszeniowe są używane jako czyszczenie wstępne. Pierwszy etap czyszczenia jest niezbędny do ochrony bardziej kosztownego systemu dokładnego czyszczenia. Taka konstrukcja umożliwia podwojenie żywotności systemu oczyszczania drugiego stopnia. Cena filtra kieszonkowego zależy od jego parametrów, klasy czystości i cech konstrukcyjnych. Filtry kieszeniowe wypadają korzystnie w porównaniu z analogami ze względu na przystępną cenę, wysoką jakość i trwałość działania.