Psychoterapia

Psychoterapia

Psychoterapia jest jedną z najpopularniejszych metod pomocy psychologicznej. Z tego artykułu dowiesz się, czym tak naprawdę jest i jak znaleźć najlepszą dla siebie kurację.

Czym jest psychoterapia?

Jest to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod mających na celu wsparcie osób z problemami natury psychologicznej. Częste wizyty u terapeuty mają na celu lepsze zrozumienie siebie jako osoby, sposobu myślenia i reagowania na emocje. Psychoterapia może być formą higieny psychicznej, podobnie jak zdrowa dieta czy regularne ćwiczenia. To wszystko dla naszego lepszego samopoczucia i poprawy kondycji fizycznej. Częsty kontakt z psychoterapeutami może pomóc nam uniknąć chorób cywilizacyjnych i wzmocnić naszą odporność psychiczną.

Celem psychoterapii jest realizacja trzech głównych rodzajów pracy terapeutycznej. Pierwszą rzeczą, o której należy tutaj wspomnieć, jest zapobieganie wahaniom nastroju lub w skrócie „zły dzień”. Po drugie, spotkanie z psychoterapeutą polega na przywróceniu nas do stanu umysłu, który był stabilny przed pogorszeniem. Po trzecie, zajmujemy się bieżącymi problemami, z którymi spotykamy się na co dzień. Dzięki temu stajemy się bardziej odporni i silniejsi w obliczu codziennego stresu.

Czym nie jest psychoterapia?

  • Otrzymasz lekcje dotyczące instrukcji obsługi
  • Proces, w ramach którego inni ludzie biorą odpowiedzialność za wszelkie zmiany w twoim życiu
  • Podczas sesji porozmawiasz z ekspertem tak, jakbyś był współpracownikiem.
  • Miejsce, w którym ludzie będą cię oceniać.

Początki psychoterapii

Pierwszy kontakt z psychoterapeutą może wydawać się nieco obcy. Charakter rozmowy i pytania zadawane przez ekspertów mogą znacznie różnić się od pytań. Jest to jednak celowy proces, który kieruje uwagę pacjenta na rzeczy, których on sam nie zauważa. Warto również zauważyć, że pierwsze spotkanie jest kluczowe dla terapeuty, aby poznać osobę. Więc nie możesz oczekiwać spektakularnych efektów od samego początku, powinieneś dać sobie czas na zrobienie wszystkiego.

Niektóre metody psychoterapii opierają się na różnych ćwiczeniach, wizualizacjach czegoś lub zadaniach przeznaczonych do wykonania pomiędzy sesjami ze specjalistami. W wielu przypadkach ten rodzaj terapii może poprawić efekty terapeutyczne, jednak należy pamiętać, że każdy klient ma inne potrzeby, tak jak każdy psychoterapeuta ma swój własny styl pracy.

Czasami psychoterapia https://psychoterapeuta-gdynia.pl/psychoterapia-mlodziezy/ jest postrzegana jako sposób leczenia osób, które cierpią na schorzenia lub mają poważne trudności w życiu codziennym. Jednak prawda leży pośrodku, ponieważ wsparcie psychologiczne ma szersze zastosowanie. Dzięki spotkaniu z psychoterapeutą możemy poprawić jakość naszego życia emocjonalnego, zbudować poczucie własnej wartości czy poprawić relacje z bliskimi.

To, ile spotkań musimy odbyć, zależy od rodzaju i złożoności naszego problemu. Powszechnie przyjmuje się, że psychoterapię można podzielić na krótkoterminową i długoterminową. Pierwszy format jest ograniczony do około 20 spotkań i ma na celu rozwiązanie konkretnego problemu. Druga forma terapii (długoterminowa) polega na większej liczbie sesji, podczas których mają poznać siebie, swoje mocne i słabe strony oraz swoje lęki, aby odzyskać dawny spokój i harmonię w życiu codziennym.

Jaka jest różnica między psychoterapią a psychologiem?

Psychoterapia
Psychoterapia

Na początek warto zacząć od tego, kto jest psychoterapeutą, a kto psychologiem. Aby zostać psychologiem, musisz być absolwentem college’u z tytułem magistra psychologii. Psychoterapeuta może, ale nie musi być psychologiem. Przed rozpoczęciem pracy w zakresie psychoterapii należy ukończyć cztery lata szkoły psychoterapii. Sesje z psychologiem to bardziej doraźne wsparcie w bieżących problemach i rozterkach. Celem tego typu spotkań jest uporanie się z problemem i wybranie określonej ścieżki prowadzącej do przezwyciężenia danego problemu.

Dzięki poradom psychologów możemy liczyć na wsparcie w pewnych obszarach naszego życia. Założeniem psychoterapii jest długotrwała praca nad sobą i głębsze poznanie siebie. Regularne spotkania mają na celu poszerzanie świadomości klientów. Zadaniem klienta jest zapamiętanie jego charakteru. Chodzi o znalezienie siebie w granicach tego, co jest możliwe w tej chwili. Dobrze, że pacjenci nie zmuszają się do wyznań i dają sobie czas na zrobienie wszystkiego. Okłamywanie siebie lub ukrywanie pewnych faktów może wydłużyć cały proces gojenia, ale może też go uszkodzić.

Każdy z nas powinien w ramach dbania o swoje zdrowie odwiedzić terapeutę. W tych czasach stresu i codziennych wyzwań odpowiedni stan umysłu jest niezbędnym składnikiem. Dbając o siebie, nie tylko dbamy o własne potrzeby, ale także ma to realny wpływ na jakość naszych relacji z naszymi bliskimi.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl