Co studiować, aby zostać ortodontą – nauka tego, co trzeba zrobić, aby zostać ortodontą — zajmowanie się ortodoncją, radzenie sobie z wadami zgryzu, wyrównywanie zębów — to zniechęcająca praca, której wielu ludzi nie znajduje. Specjalista ortodonta to usługa medyczna wymagająca cierpliwości, taktu i łatwej komunikacji z pacjentami. Oczywiście zawód daje satysfakcję również wtedy, gdy po długotrwałym leczeniu okazuje się, że przynosi bardzo satysfakcjonujące efekty. Jednak kiedy jesteśmy młodzi i zastanawiamy się nad własną drogą rozwoju, warto zastanowić się nad medycyną.
Wybory akademickie – na czym się skupić, myśląc o naszej przyszłości i tym, co chcemy robić w życiu
Wiele osób zastanawia się dziś nad wyborem własnej drogi życiowej. Niestety w niektórych przypadkach przy wyborze szkoły średniej trzeba będzie się zastanowić nad swoją przyszłością i odpowiednimi odroczeniami, egzaminy maturalne zdamy w późniejszym terminie. W jakim kontekście jest to istotne? Przede wszystkim, jeśli chcemy studiować medycynę, to od samego początku musimy stawić czoła dość sporej konkurencji, aby dostać się na wymarzone uczelnie. Co roku wiele osób chce zostać lekarzem i ukończyć medycynę, ale jest to notorycznie dość trudny zawód, zarówno w nauce i wyborze takiej drogi życiowej, jak i później w praktyce. Ta kariera wymaga niesamowitej cierpliwości, zrozumienia, precyzji i umiejętności utrzymywania kontaktów społecznych, co pozwala skutecznie leczyć wszelkiego rodzaju dolegliwości.
Jaką ścieżkę kariery warto wybrać, jak zostać dentystą lub ortodontą – czy to się opłaca?
Zawód lekarza wiąże się również z dużą odpowiedzialnością i presją, dlatego nie każdy może znieść tego rodzaju napięcie. Popularną dziedziną w zawodzie lekarza jest specjalność stomatologia. To pewna kariera dla wielu lekarzy, ponieważ ludzie cały czas mają problemy z zębami, a dzisiejsza medycyna pozwala zwalczyć wiele z tych problemów. Dentyści często prowadzą własne praktyki, w których przyjmują pacjentów. Niestety program leczenia stomatologicznego w ramach funduszu zdrowia nie stoi na szczególnie wysokim poziomie, dlatego prywatne kliniki cieszą się dużym zainteresowaniem pacjentów. Ortodoncja wykształciła również grono lekarzy specjalistów. Ortodonci zajmują się nieco innymi problemami niż dentyści.
Jaka jest różnica między karierą dentysty a karierą ortodonty?
Kiedy warto udać się do takiego lekarza? Czego możemy się spodziewać po wizycie u lekarza? Do dentysty idziemy, gdy mamy problem z uszkodzonym zębem, ubytkiem, plombą lub próchnicą. Ortodonci z kolei dbają o to, aby nasze zęby były wyrównane lub nie zachodziły na siebie, aby nasz zgryz był prawidłowy lub aby szczęka była prawidłowa. Jeśli więc w przyszłości mamy zajmować się ortodoncją, pracować z ludźmi i pomagać im z wadami zgryzu, to tak jak w innych przypadkach trzeba iść na medycynę. Ortodonta to lekarz, który ukończył zawód medyczny, czyli dziedzinę, w której chce pracować. Medycyna to dość trudne i wymagające studia. Wiedza zdobyta na tym kierunku jest dość obszerna, a studia muszą być regularne i intensywne. Dlatego część osób, czy to w trakcie studiów, czy przed wyborem takiego kierunku w życiu, zmienia swoje decyzje i wybiera zupełnie inną ścieżkę rozwoju i kariery. Jeśli jednak zdecydujemy się zostać lekarzem, a na studiach wybierzemy specjalizację związaną z dziedziną stomatologii i stomatologii, to możemy zacząć budować swoją ścieżkę kariery w tym kierunku.
Gdzie i jak pracują ortodonci – jak będzie wyglądać tego typu działalność w przyszłości?
Wielu zaczyna pracę w klinikach wszelkiego rodzaju, dużych ośrodkach zdrowia, które przyjmują pacjentów. Z czasem jednak coraz więcej ortodontów otwierało własne gabinety i inwestowało w sprzęt. To sposób na usamodzielnienie się i rozpoczęcie bardzo indywidualnej ścieżki kariery, w której wszystko, co robimy, zależy tylko od nas. Może to być wygodne, ponieważ możemy ustalać własne godziny i przyjmować pacjentów w razie potrzeby. Ustalamy również własne dni urlopowe, a już na pewno więcej niż tradycyjna umowa o pracę. Warto również wspomnieć o dochodach, ponieważ osoby prowadzące własne gabinety ortodontyczne zarabiają na wizytach u lekarza niemałe pieniądze. Oczywiście te dochody są okupione ogromem pracy i wiedzy, które trzeba włożyć w ukończenie studiów medycznych w określonej specjalności. Dlatego jeśli chcesz w przyszłości zostać ortodontą, powinieneś najpierw rozważyć wady i zalety tego zawodu oraz zastanowić się, czy taka praca może Cię satysfakcjonować.